Huvitavad kohad Tallinna lähedal

Sügis tõmbab tihti elu justkui käima. Inimesed ärkavad puhkusemeeleolust ning kõigil on energiat ja tahtmist alustada mitmete uute projektidega. See aga tähendab tihti nii palju uusi algatusi ja põnevaid tegevusi, et lõpuks oleme kui oravad rattas ning nädalavahetusel soovime vaid teki all teed juua. Selleks, et meie vaimne ja füüsiline tervis oleks korras tasuks siiski pakkuda endale ka meelelahutust ning nina vahetevahel toast välja pista. Kuhugi kaugele ju ei peagi minema. Juba Tallinna ümbrus on täis põnevaid kultuurilisi ja looduslikke vaatamisväärsusi. Vaatamegi lähedalt, kuhu võiks teha oma järgmise väljasõidu.

Arvo Pärdi Keskus

Allikas: Arvo Pärt Centre Facebook

Kas sul on Arvo Pärdi Keskuses juba käidud? Kui mitte, siis tasub sel sügisel see kindlasti ette võtta. Metsade kaisus Laulasmaa külas asuv keskus on huvitav eelkõige muusikahuvilistele ja neile, kel soov saada rohkem teadmisi maailmakuulsa helilooja ja tema loomingu kohta. Kohapeal saab kuulata Pärdi muusikat, külastada näitust ja vaadata filmi helilooja elust. Tutvuda saab Pärdi isikuarhiivi ja raamatukoguga. 

Külastage kindlasti ka Kreeka stiilis kabelit, mis sobib hästi mõtisklusteks ja enesesse süüvimiseks. Kabel on pühendatud kahele idakiriku pühakule, kelle õpetus on Pärti sügavalt mõjutanud. Keskus on tõeline oaas igale klassikalise muusika austajale, kuid mitte ainult. Nimelt väärib imetlemist ka hoone eriline otsekui männimetsa sulanduv arhitektuur. 

Peale keskusega tutvumist on mõnus kinnitada keha või võtta tass kohvi keskuse kohvikus. Kohviku servas asuv lasteala pakub erinevaid tegevusi pere pisimatele. Muuhulgas saab lastealal teadmisi proovile panna Arvo Pärdi teemalises viktoriinis, kuulata valikut tema teostest ja vaadata multifilme, millele Pärt noore heliloojana muusikat kirjutas. 

Kõige mugavam on keskusesse sõita autoga, kuid Balti jaamast väljuvad Laulasmaale ka bussid 26, 127, 127A ja 128.

Laulasmaa

Kui Pärdi keskuses käidud, võite minna lõõgastuma LaSpasse. Siin looduse rüpes on eriti mõnus keha ja vaimu turgutada. Kui teil on tarvis õhtul tagasi koju sõita, võite valida endale midagi päevaspaa pakettide hulgast. Valikus on pakette kestusega 1,5 tundi kuni 3 tundi nii paaridele, emadele, iseendale kui ka tervele perele. 

Kui aga vähegi võimalik, veetke ka öö siinse looduse keskel ning tundke, kuidas keha täitub uue energiaga. Ujuge erinevates basseinides, ligunege jaapani vanni või mullivannis ning katsetage erinevaid saunasid. Nautige erinevaid spaarituaale ja hoolitusi.

Jõusaalisõbrad ei pea samuti muretsema, sest spaas on olemas ka jõusaal ning joogaharrasatajad saavad osaleda joogatunnis. Spaas ootab teid kolm erinevat söögikohta, muuhulgas ka tunnustatud restoran Wicca. Matkahuvilised saavad otse spaa uksest astuda 7-kilomeetrilisele Lohusalu-Laulasmaa matkarajale.

Jägala juga

Allikas: Wikimedia Commons Yura Gulyaev

Kas sul on isu näha mõnda looduskaunist paika siinsamas Tallinna külje all? Kui nii, siis miks mitte külastada Jägala juga. 50-meetri laiune juga on Eesti kõige laiem. Reis Jägala joa juurde on kõige mõttekam võtta ette pärast suuremat vihmasadu, sest siis on jõgi laiem ning ka kosk võimsam. Jaluta ringi, mine treppidest alla ning naudi langeva vee kohinat. Võta kaasa termos sooja joogiga ja hea sõber ning nautige koos looduse ilu. Kohale saab Tallinnast nii auto kui ka bussiga.

Lahemaa rahvuspark

Käsmu Kaptenite küla Allikas: Visit Estonia Flickr

Kui Jägala juga vaadatud, siis võiks pilgu peale visata ka ülejäänud Lahemaa rahvuspargile. Vaid tunniajase autosõidu kaugusele jääva Lahemaa rahvuspargi teeb eriliseks selle mitmekesisus. Siit leiab nii metsa, rabasid, kui ka randu ja mõisasid.  

Kõnni looduskaunis Viru rabas. Või külasta omaaegseid ajaloolisi kalurikülasid. Üks põnev mereäärne küla on Käsmu. Jalutage mereääres ning ahmige endasse kaluriküla romantikat. Kui tahate rohkem teada Käsmu ajaloo kohta või olete merenduse huviline, võiksite kindlasti külastada Käsmu Meremuuseumit, kus saab aimu meremeeste ja kalameeste igapäevaelust. 

Käsmust saab alguse ka 15-kilomeetri pikkune matkarada, mis teeb tervele poolsaarele ringi peale. See sobib kõigile neile, kes tunnevad, et meri annab neile energiat, sest lausa 10-kilomeetrit matkarajast möödub matkates mööda mereäärt.

Lisaks kaunile loodusele ja kaluriküladele asuvad Lahemaal ka mitmed mõisad. Üks selliseid on Sagadi Mõis. Imetle mõisa kaunist arhitektuuri ning 19. sajandist pärinevat mööblit. Jalutage mõisapargis ja tiigi ääres. Mõisas asub ka restoran, mis pakub metsasaadusi ja ulukiliha. Sagadi on mõnus koht, kus veeta romantiline puhkus, mõnuleda jääkeldri saunas ning nautida mõisa ümbritsevat loodust.

Saula Siniallikad

Allikas: Martin Suuroja, Wikimedia Commons

Kas usute haldjatesse? Isegi kui ei usu, siis peale Saula Siniallikate nägemist võib juhtuda, et hakkate uskuma. Nimelt avaneb allikate külastajatele täiesti omanäoline vaatepilt. Just siin tervitavad teid kolmes erinevas värvitoonis allikat: rohekassinine Siniallikas, pruunikasmust Mustallikas ja hallikassinine Valgeallikas. Kas tegemist on “Sõrmuste isanda” filmi või võlumetsaga? Ei, te pole siiski sattunud fantaasiafilmi. Erilise värvidemängu põhjustab hoopis valguse peegeldumine allika põhjas hõljuvatelt liivaosakestelt. Legendi järgi on allikatel tervendav mõju kui neile hõbeehteid või raha ohverdada. Kui teil aga rahast kahju hakkab võib haldjas Siniallika Tölp teile koju järgi tulla…

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga