Ideaalsed matkarajad talvel matkamiseks

Kas andsid ka uue aasta lubaduse, et liigud sel aastal rohkem? Kui sinu päevakavast vaatab vastu eesmärgiks seatud 10 000 sammu, siis pole midagi mõnusamat kui võtta pere, sõbrad, kolleegid või kallim käekõrvale ning minna matkama. Jäätunud veesilmad, puuoksi kattev paks lumekiht ning vaikne talveunes loodus mõjub rahustavalt ja kosutavalt. Lülita end korraks välja kõigist oma argimuredest ning märka väikeseid imesid looduses. 

Kui sa just ellujäämisõppust ette võtta ei taha on talviseks seikluseks hea valida need kohad, mille lähedal asub kohvik või restoran. Nii saate peale karget matka end taas mõnusasti üles soojendada. Järgnevalt olemegi teie jaoks välja otsinud kaheksa matkarada, mis asuvad kohviku lähedal ning sobivad hästi talviseks matkaks.

Matka pankrannikul ja premeeri end pitsaga

3,5 kilomeetri pikkune matkarada Tallinna külje all Tabasalus on pealinlaste hulgas populaarne jalutuskoht. Kõnni treppidest alla mere äärde ja hinga sisse karget mereõhku, roni mööda kivist randa ja imetle pankrannikult rippuvaid jääpurikaid. Siis vinna end taas üles kaldapealsele ja naudi kauneid vaateid.

Matkarada on hea pikkusega ja piisavalt vaheldusrikas, et ka lastel on tore. Tule koeraga, sõbrannaga või üksi. Mõnus elamus on garanteeritud.

Peale matka premeeri end oma lemmikpitsaga Pitsastuudios.

Pane oma võimed proovile punase märgistusega matkarajal ning einesta Suure Muna kohvikus

Vällamäe matkarada sobib kogenud matkajale.

Ehkki Vällamäe matkarajal on pikkust vaid 3,3 kilomeetrit, ei ole see teps mitte nõrkadele. Nimelt on see oma tõusude ja langustega küllaltki raskesti läbitav ning vahepeal peab järsust nõlvast üles saamiseks isegi köiest haarama. 

Kas teadsid, et mäe jalamilt mõõtes on Vällamäe isegi kõrgem kui Suur Munamägi? Just, rada on vaid tõelistele mägironijatele. Samas pakub see loomulikult ka palju silmailu. Kaunid kuused, metsa sisse peitunud metsaonn ja piknikukoht, kus saate vajadusel lõket teha või jalgu puhata.

Matkarajast pooletunnise jalutuskäigu kaugusele jääb Suure Muna kohvik, mis omakorda asub Suure Munamäe jalamil. Kui teil veel jaksu on, ronige ka sinna. Teekond Suure Munamäe tippu on hoopis hõlpsam. 

Pärast mägede vallutamist on aga imeline võtta istet hubases pererestoranis Suur Muna, kus pakutakse valdavalt mahedat ja Eesti talunikelt pärit toorainest valmistatud toitu. Kõhu saavad täis nii veganid kui ka lihasõbrad.

Suur Muna asub Võrust veerandtunnise autosõidu kaugusel.

Naudi männimetsade rahu ja head kohvi

Kui igatsete merd, tasub kindlasti sõita Laulasmaale. Otse LaSpa hotelli ukse eest algab Laulasmaa kahe ranna matkarada, mis pakub imelist vaikust ja omaetteolemist tuules sahisevate mändide all. Tule koeraga või lapsega ja naudi looduse rahu. Soovi korral võid sisse asuda ka teepeale jäävasse Arvo Pärdi keskusesse. Matka kogupikkus on seitse kilomeetrit.

Peale füüsilist pingutust on mõnus varbaid soojendada kohvikus Ott ja Matilda. See antiikmööbli ja heegeldatud pitsist linikutega kohvik meelitab oma koduse ja sooja atmosfääriga igal nädalavahetusel inimesi kohvi jooma ja kooki sööma või hoopis seljankat nautima.

Korralik matk ja maitsev suutäis

Elva sobib hästi neile, kes armastavad pikemaid matku.

Elva on väikelinn, mille elanikud võivad kodukandi üle küll väga uhked olla. Linn paistab olevat justkui võimsatesse paksudesse metsadesse uppunud. Kui puud on kaetud lumega ja järved ära kaanetanud on Elva ümbrus tõeline talvevõlumaa. 

Elva ümbruses on palju erineva pikkusega matkaradasid. Kui olete lastega või on väljas pakane, võite võtta rahulikult ning minna kõndima 1,2-kilomeetrilisele Arbi järve matkarajale.

Kui teil on aga soov end tõeliselt proovile panna, siis soovitame 15,5 kilomeetri pikkust Elva ürgoru matkarada. Rada kulgeb läbi erinevate metsatüüpide. Teele jäävad nii metsajärved kui ka vaatetorn. 

Peale pikka matka olete ära teeninud ühe kosutava burgeri söögikohas Elva Keegel ja Resto. Lisaks veiseburgerile on menüüs ka mitte kanaburger.

Elvasse matkama minnes võite ööseks Tartusse jääda.

Seikle talvises rabas ja naudi burgerit

Pääsküla rappa minekuks pole tarvis linnast lahkuda. Allikas: Annika Arusaar, Visit Estonia, Puhka Eestis

Pääsküla raba on kõige parem võimalus talvise matkamise proovimiseks neile, kes pelgavad külma. Nimelt asub matkarada linnas, nii et kui tõepoolest külm liiga tegema hakkab, saate kibekiirelt kohe sooja. 

Pääsküla raba on koheva lumega imeline kogemus. Siin on nii mõnusaid metsateid kui ka rabale omaseid laudteid.  Külmaga on siin tegelikult paremgi matkata kui sügisel või kevadel, sest märgade ilmadega on osa rajast vee all.

Peale mõnusat rabamatka ootab teid mahlane hamburger hamburgerirestoranis Hämmburger.

 

Matk järvede vahel ning kehakinnitus hubases pubis

Nelijärve pubi on mõnus koht, kus peale matka üles soojeneda. Allikas: Nelijärve Puhkekeskus, Puhka Eestis

Vaid rongisõidu kaugusele Tallinnast jäävad paksud metsad, puutumatu loodus ja järved. Üks võimalus piirkonnaga tutvumiseks on teha matk Jäneda Presidendi matkarajal, mis algab Aegviidust ning lõppeb Jänedal. Naudi kauneid vaateid järvedele, küngastel looklevaid matkaradu ning metsaõhku. Kokku on rajal pikkust 10 kilomeetrit. 

Kui kõht tühjaks läheb, on mõistlik teha vahepeatus Nelijärvel ning sisse astuda Nelijärve pubisse, kus teid ootab terve hunnik suupisteid, pelmeene, salateid, suppe ja ka toekamaid roogasid.

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga