Imelised jaanituled üle Eesti

Viimaks ometi on käes suvi, ööd on mõnusalt valged ja talveriided lühikeste pükste ja kleitide vastu vahetatud. Nüüd on vaja teha veel viimane pingutus, lõpetada kõik pakilised tööasjad ja siis saabki juba sõprade või sugulastega ümber lõkke koguneda ning aasta kõige pikemat päeva tähistada.

Kui oled aga inimene, kes soovib midagi uut kogeda, siis miks mitte pidada sel aastal jaanipäeva teistmoodi, minna kuhugi, kus sa varem käinud ei ole ja uudistada, kuidas seal jaanipäeva tähistatakse. Reisisellist jaanipäevalisele olemegi kokku pannud väikse valiku erinevaid toredaid jaanipäevaüritusi üle Eesti.

Festivalimöll Pühajärvel 22-23 juuni

Kui perega lõkketule ümber istumine pole sinu teema, siis miks mitte teha jaanipäevast mõnus festivalinädalavahetus? Kõige parem koht, kus jaanipäeval head muusikat kuulata on loomulikult Pühajärve jaanituli. See mõnus muusikafestival toob igal aastal Lõuna-Eestisse hulgaliselt noori ja noortepäraseid elu ja suve nautijaid. Tule, telgi, kuula head muusikat ja hangi uusi tutvuseid.

Kuulajate ette astuvad mitmed maailmakuulsaid elektroonilise muusika produtsendid ja DJd. Näiteks võib sel aastal Pühajärve ääres nautida Belgia drum&bassi artisti Netskyd. Loomulikult on kohal ka Eesti popmuusika säravaimad tähed nagu 5Miinust, Terminaator, Smilers, Liis Lemsalu ja teised.

Festivalilt ei puudu traditsioonilised jaanipäevamängud, saab sooritada benji-hüppeid ning lustida erinevatel atraktsioonidel. Uju järves, naudi kaunist loodust ja võta suvest viimast. Ööbimiseks on mõeldud kauni vaatega telklaager, kuid sa nii suur festivalihunt pole, võid toa broneerida hoopis Pühajärve Spa & Puhkekeskuses.

Pidu looduses: Roosta jaanituli 24. juunil

Kui tahad nautida loodust, mereäärt ja metsaõhku, siis tule jaanipäevaks Roostale. Siin Läänemaa looduskaunis nurgas puhutakse pillidele hääled sisse 24. juunil. Tantsu keerutab triibuliste rahvariideseelikute lehvides tantsurühm Leigarid. Aga pidulised ei pea tantsu pealt vaatama. Õige pea tiritakse ka publik tantsuplatsile ning pidu võib alata.

Siinselt traditsiooniliselt jaanitulelt leiad kõik, mida ühelt healt jaanipäevalt soovid: mängud ja jõukatsumised, DJ ning maitsvad söögid ja joogid.

Öömaja pärast pole samuti vaja muretseda. Roosta Puhkekülas ootavad sind erinevad puhkemajad ning lausa 70 telki mahutav avar telkimisala. Ka autokaravanidele on siin kõik mugavused tagatud. Nii et maga peale pidu kasvõi poole päevani.

Tõeliselt traditsiooniline jaanituli Vabaõhumuuseumis 23. juunil

Foto: Mart Vares, Visit Estonia

Kas istud jaanipäeval lähedastega ning mõtled vahel sellele, kuidas vanad eestlased jaanituld tegid?  Kui uudishimu hakkab juba üle pea kasvama, siis on hea mõte võtta kaaslane, lapsed või sõbrad ning käia  ära Tallinna Vabaõhumuuseumi jaanitulel. See on võimas üritus kuhu koguneb palju rahvast üle kogu Tallinna. 

Eriliseks teeb Vabaõhumuuseumi jaanitule siinne atmosfäär, sest pidu peetakse vanade rehielamute ja muude taluhoonete vahel. Pane aga rahvariided selga ja tekibki tunne nagu oleksid sattunud sajanditagusesse aega või “Tõe ja õiguse” filmi. Vaata, kuidas süüdatakse suured jaanituled ning tantsi Kukerpillide muusika taktis.

Lisaks saab Vabaõhumuuseumis punuda pärga, valmistada kratti ning õppida erinevaid mänge. Lapsed saavad muinasjutte kuulata ja kokandushuvilised proovida kirnus võid teha. Jaaniöö on maagiline aeg, mil võib tulevikku ennustada ning sedagi saab siin proovida. Tule ja saa osa ühest tõeliselt erilisest elamusest Tallinnas.

Ööseks on mõnus jääda Vabaõhumuuseumi lähedale Rocca al Mare Hotelli. Hommikul on mõnus teha jalutuskäik mere ääres või miks mitte minna hoopis loomaaeda.

Eurolaulik Viimsi jaanitulel 23. juunil

Foto: Janika Savi

Teine väga idülliline jaanituli toimub teises Tallinna otsas, Viimsis. Viimsi vabaõhumuuseumis saab jaaniõhtul nautida head sööki ja jooki, lõket ja kaunist merevaadet vanade rehielamute vahel.

Suurel peol astub üles ka Eesti eurolaulik Stefan ning Marko Matvere ja VLÜ. Kui siin õiget jaanipäevatunnet ei teki, siis ei teki seda tõenäoliselt kuskil. Tule ja veeda üks mõnus õhtu pere või kaaslasega. 

Ööbima võite jääda Lavendel Spa Hotelli või Tallinn Viimsi SPAsse, kus järgmisel päeval mõnusalt lõõgastuda.

Maagiline jaaniõhtu Valgerannas 23. juunil

Allikas: Viktor Tund/ SA Pärnumaa Arenduskeskus, Fickr.com

Pärnu suvi käib juba täistuuridel, seega kui sul on plaan Pärnu ka sel suvel üle vaadata, siis miks mitte sättida oma külastus jaanipäevale ning vaadata mida pärnakad jaaniõhtul korda saadavad. 

Üks kaunemaid randasid Pärnumaal asub Pärnust kümneminutilise autosõidu kaugusel. Valgeranna on imeilus just suveõhtutel, kui kogu taevas värvub roosaks.

Tule ja naudi suurt jaanituld mere ääres terve perega. Õhtujuht korraldab mänge nii väikestele kui suurtele ning rammumehed saavad jõudu katsuda sanga rebimises ja köie tõmbamises. Head muusikat pakuvad muuhulgas 2 Quick Start ja Anne Veski.

Õige jaaniõhtu Kuressaares 22. juunil

Autor: Andrus Unger, Visit Estonia

Paljudele on just Saaremaa see kõige õigem koht, kus jaanipäeva pidada. Ega muidu ju praamijärjekorrad nii pikaks ei veni. Ja tõepoolest Saaremaal kadakate vahel on eriline aura ning hoopis teistmoodi meeleolu.

Õnnelikud on need, kel on Saaremaal sõbrad ja tuttavad, kuid Saaremaa on jaanipäeval mõnus ka kõigile teistele. Näiteks ootab kõiki külalisi 22. juunil Kuressaare ranna puhkealal Kuressaare jaanituli. Kuressaare jaanituli on täitsa tasuta ja nii võib sealt kasvõi mitu korda õhtu jooksul läbi jalutada.

Loomulikult süüdatakse jaanilõke, saab mängida ja võistelda, nautida naisrühma Ritsikas esinemist ja triot Eermann, Kõrvits, Nõmm. Tantsuks mängib aga ansambel Onud. Ühenda jaanituli mõnusa spaapuhkusega Kuressaares.

Kogupere jaanituli Tartus 23. juunil

Ehkki tudengid on jaanipäevaks oma viimased eksamid lõpetanud ja Emajõe Ateena tolmu suveks jalgadelt pühkinud, ei vaju Tartu siiski mitte suveunne. Kaugel sellest!

Jaanipäeva näiteks tähistatakse Raadi mõisapargis. Pidustused algavad 23 juunil kell 17:00 perepäevaga. Lapsed saavad batuudil hüpata, zorb-pallis veereda, sõita poni või elektriautoga, meisterdada, teha näomaalinguid, mängida malet ja kabet, orienteeruda, õppida liikluseeskirju või minna giidituurile.

Edasi saab aga suunduda Raadi järve äärde kontserti ja jaanitule süütamist kuulama ja vaatama. Jaanitule süütamisele järgneb tantsuõhtu ansamblitega Kolumbus Kris ja Curly Strings ning taas on pidu kõigile tasuta. 

Miks mitte veeta pikk nädalavahetus Tartus? Jaluta Emajõe ääres, kõlguta jalga välikohvikus, pea piknikku Toomamäel või külasta mõnd muuseumit. 

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga