Kääbikumajad ja tänavakunst: tule Ida-Virumaad avastama!

Kas teadsid, et Narva on Eesti sügispealinn? Just nii! Seega, kui sa pole Narvas veel käinud või on viimasest külastusest ilmatu hulk aega möödas, siis on just nüüd parim aeg avastada Narvat ja tegelikult tervet Ida-Virumaad.

Ida-Virumaa on ääretult põnev paik Eestimaal, sest tal on palju pakkuda vägagi eriilmelisele puhkajale. Annamegi nüüd mõningad soovitused, mida sügisel Ida-Virumaal teha.

Ida-Virumaa seikluse otsijatele

Ida-Virumaa maa-alused imed. Foto: Aron Urb Visit Estonia Flickr.com

Viimastel aastatel on Ida-Virumaa muutunud kohaks, mis tõmbab ligi seiklusjanuseid ja närvikõdi otsivaid inimesi. Esimesena peaksid adrenaliiniotsijad sammud seadma Kohtla-Nõmmele Eesti Kaevandusmuuseumisse.

Pane puhvaika selge, lasku kaevuri kombel sügavale maapõue ja kõnni läbi pimedate maa-aluste käikude. Muuseum annab hea ettekujutuse sellest, kuidas kaevanduses töö käib. Seal on lahe võimalus sõita ka maa-aluse rongiga.

Kõhedust tekitav Kohtla Kaevanduspark. Foto: Kohtla Kaevanduspark-aluse rongiga sõita.

Kes aga pigem maa peal seigelda soovib, need võiksid minna Ida-Virumaad avastama ATV-ga. Ida-Virumaa mitmekülgne maastik koos metsade, soode, turbarabade, kaevanduse alade ja mägedega pakub selleks ideaalset võimalust.

Kohati on nii loodus kui tehismaastikud isegi ATV-ga raskesti läbitavad. Kuid olge mureta, Motosellid instrueerivad kõiki matkahuvilisi ning raja raskusaste valitakse osalejate tasemest lähtudes. 

Äkkeküla Muinasjuturaja nunnud majakesed. Foto: Aleksei Serov, Puhka Eestis

Väikestele seiklushuvilistele võiks huvi pakkuda Narvas asuv Äkkeküla Muinasjuturada, mille teevad põnevaks rajal asuvad kääbikumajade moodi majakesed. Nendes majades elavad aga hoopis muinasjutusarja “Küülik ja mäger” tegelased.

Raja pikkus on 400m, aga rada ristub ka teiste radadega, nii et soovi korral saab sellel ka pikemalt jalutada.

Ida-Virumaa rahu armastajatele

Rahu Toila SPA Hotellis Foto: Priidu Saart

Sügis, kui  päevad hakkavad lühemaks jääma, on nii mõnelegi aeg elutempot aeglustada ja saada paika töö ja elu tasakaal. Tasakaalu ja rahu leiab igaüks eri kohast. Nii mõnegi jaoks on selline koht klooster.

Ida-Virumaal asuv Kuremäe klooster on ainuke Eestis tegutsev vene-õigeusu nunnaklooster. Kloostrikompleks oma uhke kirikuga tekitab tunde, nagu oleksid sattunud mõnda vene muinasjuttu. 

Uudista ringi kloostri territooriumil või telli nunnadelt tasuline ekskursioon, mis avab sulle ukse erinevatesse kirikutesse, millesse tavakülaline minna ei saa. Ammuta endasse pühadust kirikus, lähedalasuvas surnuaias ja võta kaasa püha allika vett. Pühadust lisab paigale ka asjaolu, et just siin asus eestlaste hiiepaik ja ohvriallikas.

Kui sa ammutad rahu loodusest, sea sammud paksu metsa poole. Nimelt pole Eestimaal teisi nii suuri ja pakse metsasid nagu Alutaguse rahvuspargis. Jalutades siinsetel matkaradadel võid kohata metsloomi ja imestada, kuidas küll kasvavad Eestis sellised Siberi taigat meenutavad metsad.

Kas sa oled üks neist, kellesse tuleb hingerahu mäslevat või hoopis peegelsiledat merd vaadates? Kõikidele, keda kohe tõmbab mere poole, soovitaks ette võtta väljasõidu Toilasse. Siin ootab teid armas Eesti alevik, väikeste kalalaevadega sadam, kena kivirand ning loomulikult uhke lossipark. Just Oru pargist avanevad ka võimsad vaated merele.

Kui Eestimaa sügis ilmaga ei halasta, siis on peale jalutuskäiku kõige mõnusam soendada end saunas ning nautida veemõnusid Toila SPA Hotellis.

Ida-Virumaa kultuurisõbrale

Kunstielamus Narva Muuseumi Kunstigaleriis. Foto: Anna Markova

Kunstihuviline võiks esimesena ette võtta reisi Narva ning ära käia Narva muuseumi kunstigaleriis. 18. sajandil ehitatud majas näeb nii Eesti kui Narva kunstipärandit. 

Uudistada saab ka Vana Narva linna maketti. See uhke värviline makett on ainus võimalus näha seda, milline nägi Narva välja tema õitsenguajal. Teises maailmasõjas vanalinn hävis ning seda ei taastatud.

Tänavakunsti austajatelgi on Narvas tore. Nimelt leiab Narva linnast palju põnevat graffitit ning selle leidmiseks võite korraldada omamoodi linnamatka. Tänavakunsti kaardi leiad siit.

Kes igatseb muusikat ja balletti, selle jaoks pole paremat kohta kui Jõhvi, sest Jõhvi kontserdimajast leiavad endale midagi nii klassikalise kui popmuusika austajad, nii luulehuvilised kui ka lapsed.

Kas sul tekkis soov Ida-Virumaal ära käia? Kui nii, siis tasub kindlasti jääda paariks päevaks. Vaata Ida-Virumaa hotellide pakkumisi siit.

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga