Kevad on oma nina juba mulla alt välja pistnud ning päike särab taevas nagu oleks juuli. Loomulikult ajab see ka kõige tubasema inimese õue. Kui loodus on ikka veel talveunes, siis võiks tähelepanu pöörata hoopis meie imelisele mõisaarhitektuurile. Tänu baltisakslastele on meil rikas mõisakultuur, mis lausa kutsub avastama. Aga kuhu võiks siis suuna võtta?
Sagadi mõis
Otse keset Lahemaa rahvuspargi metsikut loodust asub roosa arhitektuuripärl Sagadi mõis. Enam kui 500 aastane härrastemaja on suursuguselt romantiline. Tule ja jaluta kõrvalhoonete vahel looklevatel alleedel, loe päikselisel päeval pargipingil mõnd 19. sajandi romaani ning tunneta, kuidas oled justkui astunud ajamasinasse ning sattunud endistesse aegadesse.
Kui vähegi võimalik, siis proovi järele, mis tunne on magada 19. sajandist pärit mõisamööbliga interjööriga toas, kus saad hommikuti silmad avada ja astuda päikselisele terrassile.
Alatskivi loss
Alatskivi loss on nagu meie oma Disney loss Peipsi ääres. Mitmete väikeste valgete tornikestega loss näeb välja tõeliselt muinasjutuline ning tekitab tunde, et kohe-kohe ilmub nurga tagant prints või printsess.
Lummav arhitektuur on aga vaid üks põhjus, miks lossi vaatama minna. Sisse astudes ootavad teid rikkalikud interjöörid, mustrilised tapeedid, lühtrid, nikerdatud toolid, tume puit ja uhked kaminad. Suu vajub lahti ja mõistus tõrgub. Kas olen ikka Eestis või sattusin kuidagi Versaillesse?
Ole mureta. Oled endiselt Eestimaal ja kaunil Peipsiveerel.
Külasta lossis asuvaid väljapanekuid ja Eduard Tubini muuseumit või tule lossi restorani kuninglikule õhtusöögile.
Vihula Mõis
Page linnatoimetuste juurest õdusasse Vihula Mõisa keset Lahemaa rahvusparki.
Looduse rüpes asuv stiilne helekollane mõis peidab endas lausa 800-aastast ajalugu. Sajandite käigus on mõis vahetanud omanikke ning isegi maha põlenud.
Kuid siin käis ka tõeliselt aristokraatlik elu ning kui teil on huvi, kuidas mõisaomanikud terrassidel kohvi jõid, millest nad vestlesid või kellesse armusid, siis võite minna ajaloolisele mõisatuurile, kus tutvustatakse hooneid ja räägitakse lugusid mõisaperest. Sekka saab kuulata ka põnevaid legende.
Hetkel saab Vihulas nautida kosutavat puhkust ja lõõgastuda sealses öko-SPA-s. Vihula sobib kõigile, kes armastavad ööbida ajaloolistes hoonetes ja janunevad romantika järgi. Kuid ka aktiivse puhkuse huvilised leiavad siit basseini, jalgrattarendi, minigolfi ja võimaluse sõuda paadiga Mustjõel.
Sillapää loss
Kas oled kunagi käinud Räpinas? Kui mitte, siis võib olla on just sel kevadel imeline aeg seda linna külastada? Aga miks siis? Põhjus on väga lihtne. Nimelt asub just selles Lõuna-Eesti linnas imekaunis Sillapää loss.
Tegemist on tõeliselt stiilse klassitsistlikus stiilis hoonega, mis on kenasti metsade ja järvede vahele peitunud. Imetlege lossi sambaid, nautige päikselist ilma pargipingil või jalutage mööda treppi alla järve äärde.
Uhkes lossikompleksis tegutseb praegu Räpina Koduloo- ja aiandusmuuseum, muusika ja -rahvakool. Kolme euro eest saab lossi ka seestpoolt uudistada. Erilise elamuse osaliseks saate siis, kui kuulete lossikoridorides uidates muusikakooli lapsi musitseerimas.
Saka Mõis
Ida-Virumaal, Eesti kõrgeima joa ja vägevaima pankranniku lähedal, asub kaunis Saka Mõis. Saka mõisa helesinine härrastemaja on ehitatud neorenessanslikus stiilis ning viib teid mõttes kaugele Itaaliasse.
Nautige võimast loodust ja imearmsaid ajaloolisi tube. Saka on imeline puhkusekoht kõigile ajaloo ja arhitektuurihuvilistele aga ka kõigile neile, kes hindavad vanade majade hõngu. Teid ootavad sarikad, lillelised tapeedid ja vanaaegne mööbel.
Lisaks ajaloohõngule saate siin nautida ka wellness-spaad, einestada mõisarestoranis ja loomulikult matkata kaunis looduses.
Pädaste mõis
Kui mõtleme Muhu saare peale tuleb meil tõenäoliselt silme ette iidne Koguva küla koos oma puitehitiste, kooguga kaevude ning kiviaedadega. Tegelikult aga on Muhumaal meile muudki pakkuda. Lisaks taluelule elati siin ka mõisaelu.
Nii ongi juhtunud, et sellel väiksel väikesaarel kõrgub tõeline loss nimega Pädaste mõis. Siin tegeleti vilja ja lambakasvatusega, peeti hobuseid ning toodeti juustu.
Tudorstiilis mõisahoonet ümbritsevad maakivist kõrvalhooned. Tänasel päeval asub mõisahoones luksuslik SPA hotell ja mitmete tiitlitega pärjatud restoran Alexander.
Kernu mõis
Kui soovite nautida mõisaarhitektuuri ning spaamõnusid, kuid Muhumaa jääb kaugeks, siis miks mitte võtta ette teekond Tallinna lähedal asuvasse Kernu mõisa.
Valge klassitsistlikus stiilis hoone troonib uhkelt keset loodust. Sees ootavad teid hoolikalt läbimõeldud värvilahendused, lillmustriga tugitoolid ja rasked kardinad akende ees.
Siinsetes tubades kondamine on iga sisekujundushuvilise unelm. Kaunid parketid, lühtrid ja topeltuksed panevad külastaja tundma nagu oleks ta sattunud kostüümidraamasse. Spaahotelli sviidid on aga lausa muinasjutulised. Kusjuures hotelli mööbel ja kardinad on pärit Elizabeth II-le kuulunud St John’s Lodge’i lossist, nii et pole ime, et tunnete end siin kuninglikult.
Mõisas on võimalik ööbida, einestada ja spaamõnusid nautida. Restoran on avatud vaid nädalalõppudel ning spaasse minemiseks tuleb teha eelbroneering. Mõisa pääseb ettetellimisel piletiga ning hoonega tutvumiseks pakutakse ka ekskurssioone.