Kuidas veeta nädalavahetus lastega suvises Tartus?

Allikas: Riina Varol

Mõnusad suveilmad meelitavad meid oma koopast välja tulema ja terve pesakonnaga midagi toredat ette võtma. Üks tore mõte on veeta päev või kaks suvises Tartus. Tartus on hulgaliselt mänguväljakuid, varjulisi parke, idüllilisi pinke jõe ääres ja õdusaid terasse, kui tahate lihtsalt jalutada ja nautida. Kuid ka aktiivsematele peredele leidub erinevaid tegevusi alates mänguväljakutest ja ujumiskohtadest, kuni muuseumite ja paadisõitudeni välja. Üks on kindel— igav Tartus kohe kindlasti ei hakka.

Päev 1

Hommik mänguväljakul

Peatused mänguväljakul on lastega reisides vältimatud.

Pole vahet, kas tulete Tartusse bussi, rongi või autoga, laste jaoks on transpordivahendis istumine tihti tõeline piin. Nina vastu akent surutud, küsivad nad arvatavasti sada korda: “Millal me juba kohale jõuame?”

Nii võikski esimene peatus olla mänguväljak. Üks väga mõnus mängupaik asub kohe Tartu südames Keskpargis. Haarake Rimist värske ajaleht või lemmikajakiri, võtke hea teenindusega Ralf cafest kaasa oma lemmikjook ning laske lastel mänguplatsil hullata.

Lõunaks pannkoogid

Crepis ootavad teid suured pannkoogid Allikas: OÜ Moosipall

Tartu kesklinnas asub armsa atmosfääri ja sõbraliku teenindusega pannkoogikohvik Crepp. Magusate kreppide valik on lai, kuid sama pikk on ka soolaste pannkookide nimekiri.

Kui soovid midagi kergemat, on menüüs esindatud ka supid ja salatid. Keele viib alla ahjus küpsetatud kitsejuustusalat või terav tomati-hakkliha supp.

Kuna portsjonid on suured, võite julgelt ühe pannkoogi kahele lapsele jagamiseks võtta. Sama lugu on salatitega — saabu näljasena või jaga portsjonit.

Mänguasjamuuseum

Mänguasjamuuseum pakub avastamisrõõmu kogu perele.
Allikas: Silja Järv

Kui kõht on head-paremat täis söödud, on hea lõbustada lapsi millegi harivaga. Kuidas oleks mänguasjamuuseumi külastamine? Seal saavad lapsed näha, milliste mänguasjadega mängisid talulapsed, nende vanaemad-vanaisad ning emad-isad.

Muuseum on huvitav ka täiskasvanutele, kuna pakub palju äratundmisrõõmu ja nostalgiat. 

Mänguasjamuuseum asub Tartu vanalinnas ning näeb nii seest kui väljast välja kui armas nukumaja. Mine imetle nende kaisukarukollektsiooni ning viska pilk peale ka juuli alguses avatud ralliautode mudelite näitusele.

Edasi suunduge üleval asuvasse mängutuppa, kus lõpuks ometi saab mänguasju ka katsuda. Lehitsege lasteraamatuid, mängige lauamänge, tehke nukuteatrit ja proovige selga kostüüme. Töölaua taga saab joonistada, meisterdada ja voltida.

Ujumiskohad

Võta aega ka vees sulistamiseks ja liivas mängimiseks

Mängutuppa aga ei tasu end liiga kauaks unustada. Eesti suvi on ju lühike ning kui ilm vähegi lubab, võiks ka ujumas ära käia.

Tartus on valida Emajõe vabaujula ja Emajõe linnaujula vahel. Vesi on jões tavaliselt soojem kui meres, seega sobivad mõlemad rannad mõnusaks suvitamiseks. Võtke kaasa liivamänguasjad ja rannalina ning nautige suve.

Õhtusöök kohvikus Spargel

Kohvik Spargel on kodune ja peresõbralik. Allikas: Kohvik Spargel

Peale rannapäeva olete tõenäoliselt kõik üsna väsinud. Nii ongi viimane aeg seada sammud söögikohta. Kalevi tänavale on end ära peitnud kohvik Spargel, mis sel aastal pälvis ka peresõbraliku toidukoha tiitli. Tegu on hubase ja koduse söögikohaga, mille valikust leiate palju põnevaid ja hõrke roogasid. 

Kohvikus on ka lastemenüü ning kui mõni pereliige on vegan, on ka nemad jõudnud paradiisi, sest siinne veganmenüü on isegi pikem kui tavamenüü. 

Toitu oodates saavad pere pisemad hullata kahekorruselises liutoruga mängutoas.

Magus uni hotellis

Hotell pole kunagi ainult voodi. Perepakettides sisalduvad tihti tasuta piletid või üllatus lastele.

Hotelle leidub Tartus kõige erinevamate vajadustega peredele. Vee- ja spaamõnude nautijad võivad jääda näiteks V Spaahotelli, kus paketis “Vallatud varbad vette!” on ka üllatus lastele. City Inn Apartments pakub aga külaliskorterit koos AHAA perepiletiga. Hotell Soho Tartu peatänaval meelitab paketiga, milles sisaldub perepilet Vudilasse.

Päev 2

Hommikusöök ja jalutuskäik pargis

Kohvik Mandel on iga magusasõbra unelm. Allikas: Katrin Käis

Teist päeva võiks alustada Tartu mitmete rohealadega tutvumisest. Enne seda aga loomulikult hommikusöök. Või kui olete ööbimiskohas kõhud täis söönud, siis miks mitte end hellitada koogi ja kohviga? 

Veski tänaval asub üks imearmas kohvik nimega Koogipood Mandel, mis paneb kindlasti iga lapse silmad särama.

Kohvik ise on äärmiselt hubane ja kodune. Tekib tunne nagu oleksid vanaema juures või vanatädile külla läinud. Sisekujundusest leiad suure mustriga tapeedid, puitmööbli ja kaltsuvaibad. Olemas on ka armas lastenurk. Kohvikus on ka ilus roheline sisehoov. 

Mida leiab aga menüüst? Siinne koogivalik paneb pea ringi käima. Söö kaneelisaiu, maitse keeksi, saiakesi, beseetorti või croissanti. 

Soolasesõbrad leiavad menüüst byreki, foccacia ja quiche’i.

Vahel on mõnus ka lihtsalt pargis aega veeta

Kui suud on magusaks tehtud on hea mõte teha väike tiir Toomemäel. Toomemäe on täis toredaid käänulisi jalgradasid ja lõputuid treppe. Ronimiselamusi pakub ka Musumägi. Uudistage Kristjan Jaak Petersoni ja Karl Ernst von Baeri mälestusmärke. Lõpuks jõuate Toomkiriku tontlike varemete vahele. Ronige torni ning imetlege ilusat vaadet pargile ja Tartule.

Paadiretk Emajõel

Naudi kauneid vaateid Emajõelt. Autor: Riina Varol

Kui jalad on Toomemäel jalutamisest väsinud, siis on hea mõte seada sammud Emajõe suunas. Nimelt seisab siin turuhoone juures üks armas laev, mis teeb igapäevaselt lõbusõite jõel. Nädalapäevadel toimuvad väljumised alates kella neljast. Nädalavahetusel väljub esimene laev aga juba kell 12:30. Laadige aga pere paati ning liuelge mõnuga mööda Emajõge. Kapten tutvustab teile ümbrust ning teie mureks jääb vaid suupisteid ja jooke nautida ning argipäeva mured õlgadelt raputada.

 

Lõunasöök Vaga Mamas

Vaga Mamast leiate nii põnevaid Aasia toite kui ka lastemenüü. Allikas: Karen Pukk

Kui paadisõidust on kõht tühjaks läinud, võite põigata sisse järjekordsesse peresõbraliku toidukoha tiitli pälvinud söögikohta Vaga Mama, mis asub otse keskklinnas Ülikooli tänaval.

Vaga Mama pakub Aasia toite sealhulgas näiteks Nepali mereande, Sealiha Singapuri moodi või Tai punast karrit. Lastemenüüst leiab küpsetatud kanatükid nuudlite või friikartulitega ja friikartulid värske salatiga. 

Peale lõunasööki on hea hakata kodu poole suunduma, kes aga plaanib kauemaks jääda, võib minna AHHAA keskusesse, botaanikaaeda, raekoja platsile jäätist sööma või hoopis teatrisse.

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga