Külma ilmaga mere äärde. 4 ilusat rannikuala Lätis

Meri on vabadus ja rõõm. Isegi külma ilmaga kisub meid vahel mere äärde. Peale jalutuskäiku mere ääres on pea selgem ja muremõtted haihtunud. Vaatame lainete rahulikku loksumist randa või hoopis võimsat tormi ja tunneme, kuidas oleme vaid pisikene osa loodusest ning meie sisse saabub suur rahu. 

Eestis on meil kindlasti kõigil omad lemmikkohad. Kes jalutab Pirital või Kaberneemes, kes Haapsalus või Pärnus. Kuhu aga minna merd nautima siis, kui olete Lätis?

Saulkrasti

Saulkrasti järsud kaldad. Allikas: latvia.travel

Riiast kõigest 50 kilomeetri kaugusele jääb kuurortlinn Saulkrasti, mis oma 17-kilomeetrise rannaga meelitab igal suvel palju inimesi randa. Rand on siin vaheldusrikas ning põnev koht ka hooajaväliselt. Siit leiab nii laulvad liivad kui ka kiviranna.

Kui mõtlete nüüd, et kas on ikka mõtet tulla Saulkrastisse, et jääb ju Eesti poolegi kauneid randasid nagu Lemme ja Krapi, siis teadke, et Saulkrastist leiate eest ka midagi sellist, mida te Eestis ei näe. Nimelt kaldad on siin loogelised ja järsud. 

Üks parimaid kohti, kus sellist dramaatilist rannajoont nautida on valge luide. Seiske 18-meetrise liivaluite otsas ning nautige avaraid vaateid Liivi lahele. Just hooajaväliselt on siin mõnus jalutada 4-kilomeetrisel metsarajal, mis algab valgest luitest ja kulgeb kuni Saule sillani.

Kui jalutuskäik tehtud, siis tasub kindlasti külastada ka põnevat Saulkrasti jalgrattamuuseumit, kus asub Baltimaade suurim jalgrattakollektsioon.

Liepaja

Liepaja valge rannaliiv. Allikas: latvia.travel

Kui soovite aga minna avastama neid Lätimaa paiku, kuhu me tavaliselt ei satu, siis tasuks minna Lääne Lätis asuvasse Liepaja linna, mis asub maakitsusel Liepaja järve ja Läänemere vahel. Nii et kõigile veekogude fännidele on see täpselt õige koht.

Teil on siin valida, kas minna jalutama mere või järve äärde. Mererand on Liepajas imeilus. Looduslikus rannas on kaheksa kilomeetri pikkune riba, mis on kaetud valge rannaliivaga. Pärast tormi võib rannalt leida isegi merevaigu tükikesi. 

Mereääres jalutades tasuks kindlasti ära käia ka Põhjakindluses. Merekindluse territoorium oli varem suletud, kuid nüüd võib varemete vahel vabalt ringi jalutada. Minge ja uudistage seda muljetavaldavat merekindlust, kuid pange tähele, et varemete all ei tohi liikuda, sest rannik on varisemisohtlik. 

Kui kõht tühjaks läheb tehke väike paus mõnes kohvikus. Kohalik eriroog on Liepājas menciņi, ehk siis Lõuna-Kuramaalt pärit iidse retsepti järgi valmistatud suitsetatud tursast, kartulist ja sibulast koosnev roog, mida kuskil mujal maailmas ei pakuta. 

Liepaja on Läti kultuuripealinn, kus toimub keskmiselt 160 üritust kuus. Kasutage juhust ja veetke õhtu kontserdisaalis. Elamusi pakub erilise arhitektuuriga kontserdisaal “Suur merevaik”.

 Ventspils

Ostas tänava promenaad Ventspilsis. Allikas: latvia.travel

Suur kauba ja transiidisadam Ventspils asub Läti loodeosas ja on suuruselt Läti kuues linn. Suvel meelitab Ventspils oma ilusa ja puhta mererannaga. Hooajaväliseltki on siia põnev avastama tulla. 

Kui armastate merd, siis tasub üles otsida Ostas tänava promenaad ning minna sinna jalutama.

Promenaadilt avanevad vaated paljudele Ventspilsi vaatamisväärsustele. Näiteks saab imetleda Venta jõge, mereväravat ja vanu sadamakuure. Promenaadil on eksponeeritud ka värvikirev poidekogu ning pilgu saab peale visata ka lootsilaevale Rota. Väikse kalasadama sissepääsu juures asub ka äsja abiellunud paaridele loodud Armastuse Majakas. 

Mere äärde jääb Mereäärne Vabaõhumuuseum, kus saab uudistada vanu kalurimaju, kalapaate ja müügiriistu.

Kolka

Kolka neemel kohtuvad Riia ja Läänemere lained. Allikas: latvia.travel

Kes vähegi Eesti kaarti on uurinud, see kindlasti teab seda Saaremaad katsuda püüdvat Kolka neeme, millel asub Kolka küla.

Kolka neem on tõeline maiuspala kõigile mere ja rannikualade armastajatele. Nimelt põrkuvad siin Riia lahe ja Läänemere lained ning horisont on lõputu. Võid tulla siia nii päikesetõusu kui ka päikeseloojangut vaatama. 

Kevadeti on Kolka neem ideaalne koht linnuvaatluseks. Aprillis võib ühe tunni jooksul näha lausa tuhandeid linde mööda lendamas. Muul ajal võite aga minna jalutama Kolka neeme männirajale ning ronida Kolka Neeme vaatetorni. 

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga