Sügistalv oma pimedusega on imeline aeg linnapuhkuseks. Minge kuhugi, kus te varem käinud pole või taasavastage vanu tuttavaid paiku. Valikuid on ka väikses Eestis omajagu. Üks linn on aga kõigist teistest hoopis erinev. See on piirilinn Narva, kus eesti kultuur on segunenud vene kultuuriga. Kuna Venemaale praegu sõita ei saa, siis miks mitte minna Narva. Kui soovite siis kasvõi keeleõppeks. Nimelt on räägib 90% narvalastest venekeelt emakeelena. Mis on aga need kohad, mille võiks Narvas kindlasti üle vaadata?
Külasta Narva linnust
Kui olete Peterburis käinud, on teil kindlasti meeles bussi- või autoaknast avanev vaade jõeäärde jäävale Narva ja Jaanilinna linnustele. Kui Narva linnus on aga veel külastamata, on viimane aeg see viga parandada. See keskaegne kaitseehitis pakub palju rõõmu nii peredega lastele, kui ka igale ajaloo- ja arhitektuurihuvilisele.
13. sajandil taanlaste ehitatud linnusest sai hiljem Liivi Ordu peakontor. Narva linnus on üks paremini säilinud ja mitmekülgsemaid kaitserajatisi Eestis. Ning tõepoolest, Narva jõelt kindluse peegeldust vaadates hakkad tõenäoliselt üsna pea kahtlema, kas oled üldse Eestis. Niivõrd suurejoooneline on see 51-meetrise torniga keskaegne kindlus.
Tornis asub Narva muuseum ning linnuse Põhjaõues tegutsevad käsitöökojad. Kindlasti tasub Linnusest mööda jalutada ka õhtupimeduses ja nautida tuledes kindluse peegelpilti jõeveel.
Jaluta Jõepromenaadil
Linnaga tutvumiseks ja selle erilise atmosfääri tunnetamiseks pole paremat moodust, kui võtta ette jalutuskäik. Narva pakub kostutavaks jalutuskäiguks mitmeid võimalusi. Üks neist asub siinsamas kindluse lähedal jõe ääres. Selleks on Narva Jõepromenaad, kus on mõnus jalutada nii päeval kui ka õhtul laternavalguses.
Lapsed saavad siin ringi joosta ja vanemad jalgu puhata mitmetel promenaadi ääristavatel istumisaladel. Miks mitte võtta kohvikust kuum kakao ning nautida karget ilma kallimaga üksteist soojas hoides?
Kui sina või su kaaslane olete aga trennihullud, siis möllake välijõusaalis, samal ajal kaunist jõevaadet nautides.
Jõgi ei jäta Narvas ühtki külastajat külmaks. Tegu on ju Venemaa ja Euroopa Liidu piiriga. Nii kiikavadki külastajad tihti teisele kaldale, et näha, kuidas inimesed sealpool piiri elavad. Jätke see meelde, kui teile on tulemas väliskülalisi — välismaalastele pakub Venemaa nägemine alati suurt elamust.
Kõik, mis on alles endiseaegsest hiilgusest: Narva raekoda
Kui jõelt puhuv tuul tegi olemise jahedaks, kuid soov jalutada on ikka olemas, siis tasuks seada sammud kesklinna. Enne Teist maailmasõda oli Narva tõeliselt kaunis barokkarhitektuuri pärl. Endiseagsest hiilgusest pole palju alles. Küll aga seisab omal kohal ilus 17. sajandil ehitatud Narva raekoda. Imetlege hoone pisut kulunud värve ja kena arhitektuuri, tehke paar pilti ja kujutage ette, missugune võis siin elu olla mitu sajandit tagasi, kui üle raekojaplatsi vurasid hobuvankrid.
Kohe raekoja hoone kõrvale jääb teine kuulus Narva ehitis — Narva Kolledž. Selle fassaad meenutab siin varem asunud börsihoonet. Tagantpoolt on hoone aga modernne.
Kui soovite erilise arhitektuuriga maja välisuksest sisse piiluda võiksite külastada kohvikut Muna. Eriti mõnus on siia sattuda argipäeva lõuna ajal, kus külastajat ootavad soodsad lõunapakkumised. Kuid vabalt võib tulla ka lihtsalt kohvi ja kooki nautima.
Kreenholmi tehas
Pole vist küll eestlast, kes Kreenholmi tehasest midagi kuulnud poleks. Ikka jõuab uudistesse järjekordne üritus, kontsert või lavastus, mille toimumispaigaks on just Kreenholm. See hiiglaslik hoone oli 19. sajandil kõige kaasaegsem tekstiilivabrik Venemaa keisririigis ning mitu aastakümmet lausa suurim kogu Euroopas. Praeguseks on tekstiili tootmine endistes ruumides lõpetatud.
See massiivne kompleks ei sisalda endas aga mitte ainult endisaegseid tootmishooneid. Nimelt planeeriti vabrik terviklikuks linnakuks, kus ka elati ja aeti asju, kus asus park ja haiglad, saunad koolid, lasteaiad, poed ja pesumaja. Kreenholm on kümme korda suurem kui Tallinnas asuv Rotermanni kvartal, kuid siiski ei mahtunud siia kõik töölised elama. Nimelt kasvas tööliste arv siin parematel aegadel lausa 14 000 inimeseni.
Parim aeg Kreenholmi külastamiseks on maist oktoobrini, kui saate ekskursiooniga minna ka hoonesse sisse, kuid praegusel sügistalviselgi ajal tasub Kreenholmi ümber jalutuskäik ette võtta.
Victoria Bastioni kasematid
Järjekordne põnev kaitseehitis linnas on Victoria bastion. Oma 300 aastase ajaloo jooksul on see kaitserajatis näinud väga palju sõdu ja lahinguid. Bastioni sisse on ehitatud kahekorruselised kasematid, mis suurendasid bastioni lahinguvõimsust: lisaks bastionide peal asuvatele kahuritele sai vaenlast tulistada ka bastioni siseruumides asuvatest kahuritest ja musketitest.
Victoria bastionit saab külastada kas giidi või audiogiidiga. Ekskursioon on põnevalt üles ehitatud ning annab palju teadmisi Narva ajaloo kohta. Pane tähele, et bastionis on küllalt jahe, nii et riietu soojalt.
Kaubanduskeskus Astri
Kui olete terve päev linna ajalooga tutvunud, on mõnus pisut lõõgastuda. Selleks pakub imehead võimalust Astri kaubanduskeskus, mis suuruselt on võrreldav Ülemiste ja Lõunakeskusega. Esmapilgul tundub see isegi pisut liiga suur Narva jaoks, kuid et Narvat külastavad ka paljud vene turistid, siis on see just paraja suurusega.
Lisaks šoppamisele võid õhtu veeta kinos või kallimaga bowlingukuule veeretades. Kui sind tõmbab tähistaevas või on sul kaasas väike astronoomiahuviline, siis leiab Astrist ka vägeva planetaariumi.
Kindlasti jätkub Narvas tegevust kauemaks, kui vaid üheks päevaks. Miks mitte kombineerida linnareis mõnusa spaapuhkusega Narva-Jõesuus? See kaunis kuurotlinn jääb Narvast vaid 20-minutilise autosõidu kaugusele. Bussidki käivad kahe linna vahel tihti ning ühistranspordiga jõuate ööbimispaika 40 minutiga.