Aeg on puhata, pakkida kohver, jätta argi- ja töömured ning põrutada uude keskkonda elamusi ja muljeid ammutama. Mõni meist armastab reisil või puhkusel veekogu ääres peesitada, teine aga traalib terve päeva ringi vaatamisväärsustega tutvudes ja matkates. Ükskõik, kas pöörad basseini ääres teist külge või armastad seikluspargis kõõlumist, igal puhkusel tuleb ette hetki, kus soovime veidi omaette olla. Vaatamegi järgnevalt millise raamatu võiks pakkida rannakotti või reisikohvrisse?
Parim raamat rannas lugemiseks
Kindlasti leidub ka neid, kes armastavad rannaliival diktaatorite elulugusid lugeda, kuid enamik meist pistab rannakotti siiski midagi kerget ja kaasahaaravat. Üks selliseid raamatuid on kahtlemata Annie Robertsoni naistekas “Minu “Mamma Mia!” suvi”.
See raamat on kui rusikas silmaauku kõigile filmi “Mamma Mia!” fännidele, aga ka kõigile neile, kelle unistustemaa on Kreeka. Lugu räägib Laurelist, kes otsustab teha midagi sellist, mida keegi temalt ei oota, nimelt reisida Skopelose saarele.
Raamat maal vanaema juures lugemiseks
Kas ka teie maavanaema katsub teid külla minnes otsejoones tööle rakendada ning terve nädalavahetus möödub aias rügades? Ehk tekitab sugulaste nägemine teis hoopis stressi? Võib-olla ajab ninapidi koos elamine teid puhta hulluks? Kõiki neid stsenaariumeid aitab paremini taluda mõni tore raamat.
Tirige lamamistool kuuri alt välja ning haarake pihku Stella Gibbonsi “Musta masenduse talu”, kus orvuks jäänud neiu satub elama Briti maamajja koos hunniku veidrate sugulastega. Tuleb tuttav ette? Kui nii, siis nautige. Et lugu veelgi toredam oleks, siis on autor valanud kogu kompoti üle mahlaka inglise huumoriga.
Parim raamat, mille seltsis veeta puhkus saarel
Kui sõidad sel suvel puhkusele saarele, siis tõenäoliselt ei pea sind enam veenma selles, kui erilised ikka on Eestimaa saared. Igast küljest veega ääristatud, on nad muust maailmast kui ära lõigatud. Siin võib nautida täielikku üksindust ja rahu või siis kärarikast pidu koos sõpradega. Kuidas soovid!
Saared pole aga kõik teps mitte ühesugused. Näiteks Madeline Milleri raamatus “Kirke” saadetakse päikesejumala tütar oma nõiavõimeid avastama troopilisele saarele, kuhu ta teps mitte minna ei taha.
Kui sind paeluvad Kreeka müüdid, mis on ümberjutustatud feministlikus võtmes, naise vaatepunktist, siis on see saareelust jutustav raamat just sulle.
Sobiv raamat pikale matkale
Vinna aga seljakott selga ja hakka astuma. Nii mõnelegi on säärane kogu oma kolaga mööda metsi ja tolmuseid teid kondamine see, mis teeb puhkusest puhkuse. Jah, pikad matkad tähendavad ville, ära eksimist, võitlust putukate ja ilmaoludega, aga nad pakuvad ka erilisi emotsioone ja panevad meid ümbritsevat hoopis teise pilguga vaatama.
Kui oled andunud matkafänn, siis tasuks sul kätte haarata Cheryl Strayed raamat “Metsik”, milles autor matkab mööda üht kuulsaimat Ameerika matkarada Pacific Crest Traili.
Romaaniga mõisaterrassile mõnulema
Kui vanad majad ning endisaegne elu su erutusest värisema paneb, on sinu jaoks tõenäoliselt parim puhkus mõnes mõisahotellis, kus saad ööbida ajaloolistes ruumides ja jalutada mõisapargis. Pargipingil või terrassil lugemiseks sobib teemaga haakuv Fridebert Tuglase “Väike Illimar”.
Raamatus kirjeldatakse mõisaelu läbi 4-aastase poisi silmade. Kirjandusklassikule omaselt kirjeldab Tuglas värvikalt erinevaid mõisategelasi. Siin on kujutatud tõelist mõisaelu idülli läbi naiivse ja uudishimuliku lapse pilgu.
Raamat, mida lugeda spaahotellis
Kõigepealt ütlen kohe ära, et kui soovid lõõgastavat spaapuhkust, siis pole see raamat tõenäoliselt sulle. Kui sind aga intrigeerib närvikõdi ning soovid oma muidu idülliliselt kulgevale spaapuhkusele lisada veidi põnevust, siis on Sarah Pearse’i raamat “Sanatoorium” täpselt sulle.
Nimelt toimub raamatu tegevus endisest sanatooriumist luksushotelliks ümber ehitatud majas. Peategelane tunneb kohe selles paigas ärevust ning hommikul avastabki ta, et ta venna tüdruksõber on kadunud.
Võta siis raamat kätte pärast spaa sulgemist, muidu ehk läheb asi nii põnevaks, et sa ei jõuagi sel päeval basseini.