Olgu kodus või puhkusel, üks asi, mis iga pisipõnni silmad särama lööb, on kahtlemata lumisel päeval kelgumäele minek. Kui kodukohas on teil ehk oma lemmikküngas hästi teada, siis puhkuse ajal ei pruugi hea kelgumäe leidmine teps mitte nii lihtne olla. Siinkohal tulemegi teile appi ning rivistame siia need kõige lahedamad liulaskmise kohad üle Eesti. Mõnusat kelgutamist!
Tallinn
Kaugelt tulijale võib küll jääda mulje, et Tallinn on vaid klaas, teras ja betoon, kõrghooned ja vanalinn. Tegelikult leidub aga pealinnaski vägevaid kelgumägesid.
Üks mõnus koht, kus perega terve päev aega veeta on Lauluväljaku kõrge kallas. Sellest pikast liust ei tüdine lapsed niipea ning karta on, et õige pea on ka vanemad kelgumäel lustimas.
Tallinna kõige kurikuulsamaks kelgumäeks peetakse aga Nõmmel asuvat Vanakat, kust lumistel päevadel näeb sadu kelgutajaid. Just siin saab iga kelgulaps kätte kõige adrenaliinirohkema liu. Kelgutaja olgu valmis hüpekateks ning puude ja kivide vahel manööverdamiseks.
Kui Vanakas on sobilik eelkõige suurematele lastele, siis väiksematega võite suunduda sama metsa Mustamäe haigla poolsesse osasse, kus asub Vanaka lamedam versioon Lamekas, mis on mõnus just väiksematele lastele.
Raplamaa
Pauküla Mäe keskus asub Kehtna vallas Raplamaal. Siin asub tuubirada ning -laenutus, aga tulla saab ka oma tuubi või kelguga. Mägi on tasuta ja valgustatud, nii et pimedus ei tähenda talverõõmude lõppu. Peale kelgutamist võib suunduda sauna või hoopis Pauküla Mäe tallu loomi vaatama.
Tartumaa
Kui kõnnite Toomemäelt mööda näituse tänavat raudtee poole, jõuate õige pea kummalise suure auguni, mil nimeks Kassitoome ja kus saab mõnusa liu nii suur kui väike kelgutaja.
Tartus saab kelgutada veel ka Tähtveres laululava taga, kus on kaks eri kaldega nõlva.
Suuremad lapsed võivad suunduda järsemale künkale, suunaga dendropargi poole. Suunaga jõe poole kelgutades, on kelgunõlva kalle väiksem ja see sobib paremini väikelastele. Pere kõige väiksemaid lapsi ootab aga paarimeetrine kelgumägi pihlaka-allee kõrval.
Tõeline suusabaas mitmete võimalustega asub aga Tartu külje all Vooremäel, kus lisaks kelgumäele ootavad teid ka erineva pikkusega valgustatud suusarajad ning 5km pikkune matkarada.
Pärnumaa
Pärnumaa parim kelgumägi asub loomulikult Jõulumäel. Häädemeeste vallas asuv kaunis männimets peidab endas kolme erineva laskumisnõlvaga kelgumäge. Neist kaks on laugemad ning mõeldud väiksematele lastele ning üks, järsem, on mõeldud osavamatele kelgutajatele.
Üks Jõulumäe nõlvadest on kaetud kunstlumega ja valgustatud.
Kui linnast kaugele sõita ei viitsi, siis ootab teid Pärnu Munamäe pargi liumägi. Munamäe künka vallutavad lumise ilmaga kümned kelgutajad.
Valgamaa
Kui tahate tõelist Lõuna-Eesti kelguelamust, siis tulge Otepää Winterplace’i. Tegu on Eesti suurima talvepargiga, mis asub mugavalt otse Otepää kesklinnas.
Pargi suurimaks atraktsiooniks on seitsmest erinevast tuubirajast ja kelgumäest koosnev mägi, kus tuubirajad on eri pikkuse ja raskusastmega. Mäel saavad hullata nii lapsed kui täiskasvanud.
Peale kelgutamist võib suunduda Pühajärvele spaamõnusid nautima.
Võrumaa
Võrumaa ja terve Eesti lõunatipus Vastse-Roosas Metsavenna talu maadel asub üks imeline kelgumägi, mis sobib kelgutamiseks nii lastele kui suurtele. Mägi on avatud nädalavahetustel ning künka otsa saab nii jala kui tõstukiga.
Oma kelku kaasa võtta pole vaja, sest lapsi ootab 200 eri sõiduvahendit, valikus on nii kelgud kui ka tuubid.
Kel soov Võrumaale kauemaks jääda, saab tutvuda erinevate ööbimisvõimalustega SIIN.
Saaremaa
Ka Saaremaal puhates ei pea te kelgumäge tikutulega taga otsima. Kuressaare Tervisepark koos kena kelgumäega paikneb 36-hektarilises metsatukas otse Kuressaare linnas. Lisaks on tervisepargis olemas nii suusarajad kui ka liuväli.