Mida ilusamaks lähevad ilmad, seda suuremaks paisub meis soov kodulinnast põgeneda. Kui teil maakodu või suvilat pole, siis katki pole midagi. Miks mitte korraldada endale minipuhkus mõnes Eesti mereäärses väikelinnas? Vaatamegi nüüd, kuhu just sel kevadel võiks puhkama sõita.
Pärnu: kaunid vaated, restoranid ja rannapromenaad
Pärnu on tõmmanud turiste magnetina juba 20. sajandi algusest saadik. Milles siis peitub meie suvepealinna võlu? Kindlasti selle mitmekesisuses. Ranna teeb eriliseks näiteks meeldejääv Olev Siinmaa arhitektuur, mis lülitab teid otsekohe puhkuselainele.
Kui olete teinud jalutuskäigu promenaadil, siis ootavad teid mitmed Pärnu pargid ja rohealad. Lugege pargipingil, kiigutage lapsi Munamäel või kõndige õitsvate kastanite alleel ning tundke, kuidas teisse voolab suur rahu.
Kui soovite kogeda lummavaid merevaateid, rüübake kokteili baaris Romantic Tervise Paradiisi spaa-hotell & veekeskuse kaheksandal korrusel või Muuli baaris Tervis ravispaahotellis.
Aktiivsed puhkajad võivad kõndida muuli lõppu ja tagasi või teha pika jalutuskäigu Jaansoni rajal. Toiduhuvilisi ootavad mitmed söögikohad. Kohvi ja kooki saab nautida kohvikus Supelsaksad, maitsva pitsa leiab Steffani pizzarestoranist. Fine diningu huvilised võivad võtta ette maitserännaku restoranis Hea Maa või Piparmünt.
Kuni ilmad on rannas peesitamiseks veel vilud, võib veemõnusid nautida mitmetes Pärnu spaahotellides.
Haapsalu: imeline puitarhitektuur
Haapsalu meelitab oma salapärase atmosfääriga kõiki romantikuid ja arhitektuurihuvilisi. Seda väikest mereäärselt linna on kõige parem kogeda jalutades. Võta pere, kallim, sõber või sõbranna, tädi, onu või vanaema käekõrvale ja mine vaatama, mida Haapsalul on pakkuda.
Kindlasti tasub esimesena seada sammud 1906. aastal ehitatud imeilusasse vanasse jaamahoonesse. Siin saate kujutada ette, kuidas tsaaripere kunagi rongiga Haapsalus suvepuhkusel käis. Tehke erilisi pilte ning unistage endistest aegadest. Kehva ilma korral uudistage hoonet seestpoolt – nimelt asub siin raudtee ja sidemuuseum.
Ehkki rongid siin enam ei sõida, on vanale raudteetammile rajatud tervisetee, mis ootab pikisilmi jalutajaid. Siit avaneb ühelt poolt kaunis merevaade, teiselt poolt aga saate imetleda Haapsalu puitarhitektuuri parimaid palasid.
Väikelinna romantika austajad võiksid kindlasti sik-sakitada Väiksele viigile viivatel pisikestel tänavatel. Väike viik on järve moodi lahesopp, mis on merega ühenduses kanalite kaudu. Imetlege luiki või puhake jalga Wiigi kohvikus.
Siit saate jalutada otse promenaadile, istuda Tšaikovski pingile ning nautida Haapsalu ilu. Promenaadil ootab teid ka järjekordne arhitektuuripärl: puitpitsiline Haapsalu Kuursaal.
Promenaad viib teid aga otsapidi keskaega. Nii võitegi jalutuskäigu lõpetada Haapsalu piiskopilinnust külastades. Peale linnaga tutvumist pole midagi mõnusamat kui lõõgastuda Haapsalu spaahotellides.
Paldiski: lisa pisut draamat oma puhkusele
Paldiskis ei oota teid puhkajatele mõeldud puitarhitektuur ega hinge paitavad merelained. Põhjarannikul on meri alati veidi karmim ning rannad kivised-kaljused. Seega sobib Paldiski ideaalselt kõigile neile, kel hinges tormab.
Kui tahate tunda meretuult juustes ning vaadata pankrannikult seda, kuidas Läänemeri möllab, siis tulge Paldiskisse. Palju põnevust leiavad siit ajaloo- ja kunstihuvilised. Nimelt on Paldiski näol tegemist nõukogudeaegse suletud sõjaväelinnaga. Kunstihuvilistel tasuks aga ära käia skulptor Amandus Adamsoni Ateljeemuuseumis.
Palju avastamisväärset pakub Paldiski ka loodusesõpradele. Mööda pankrannikut kulgev matkarada viib külastaja Pakri tuletornini, mille tipust avanevad kaunid vaated merele. Edasi-tagasi matk on umbkaudu 8-kilomeetri pikkune.
Paldiski on mõnus koht, kuhu teha päevareis Tallinnast. Tallinnast saab Paldiskisse mugavalt rongiga.
Sillamäe: puhkus endises suletud linnas
Ka Sillamäel on põnev ajalugu. Salapärane Sillamäe oli külastajatele pikka aega suletud. Miks? Aga sellepärast, et siia rajati salajane uraanirikastustehas.
Praeguseks on Sillamäe kesklinn üks parimaid stalinistliku arhitektuuri näiteid ning Sillamäe pakub silmailu oma kaunite merevaadete ja haljastusega. Siin on mõnus jalutada merepuiesteel ja promenaadil, istuda pargipinkidel ja hingata mereõhku.
Ajaloohuvilised võivad sisse astuda ka Sillamäe muuseumisse.
Narva-Jõesuu: Eesti kauneim kuurort
Narva-Jõesuu ei kanna ilmaasjata nime Põhjamaade Riviera. Just siin, kaunite mändide all, asub Eesti pikim liivarand ning kuurortlinna võlusid on nauditud juba kaua. Nimelt puhkas siinsetes sanatooriumites juba kunagine Peterburi kõrgklass.
Narva-Jõesuu 9,5-kilomeetrisel rannal on laialt ruumi kõigile. Rand on lai ja pikk ning valge liivaga. Kui külastad Narva-Jõesuud hooajavälisel ajal on see parim koht, kus mõlgutada oma mõtteid ja laadida patareisid – täielik vaikus ja rahu.
Promenaadil jalutamisele vahelduseks võite võtta istet kohvikus Albatross ja nautida randa rulluvaid laineid. Lisaks rannale on linnas ka palju rohelust ja kaks parki: hele ja tume park. Vaatamist väärib ka 19. sajandist pärinev pitspuitarhitektuur ja väike puust vene kirik. Kirjandushuvilised võivad astuda sisse Koduloomuuseumisse, mis on pühendatud kuurordi ajaloole. Muuseum paikneb suvilas, kus suvitas Tammsaare perekond. Linnas leidub ka mitu spaahotelli, kus lõõgastuda ja veemõnusid nautida.