SUP — mis see on? Kust varustust laenutada? Kuhu sõitma minna?

Kas ka sinu tuttavad postitavad imelisi pilte sellest, kuidas nad aerulaual päikeseloojangusse sõuavad või koos neljajalgse sõbraga erinevatel Eesti veekogudel lustivad? Võib-olla on sul nende piltide tõttu endalgi tekkinud soov asi ära proovida?

Kui nii, siis anna minna, suvi on parim aeg selleks, et veeta aega vees ning miks mitte õppida juurde üks uus oskus. Eriti lahe on see, et aerulauaga saab hakkama tõepoolest iga inimene, vahet pole, kui vana, millise kehaehituse või füüsilise vormiga.

Mis on SUP?

Kui oled alati mõistatanud, mis imeasi see SUP ikkagi on, siis järgnevalt selgitamegi sulle mis peitub selle müstilise tähekombinatsiooni taga. 

SUP on lühend spordiala inglisekeelsest nimetusest “stand up paddle boarding”, mida kutsutakse ka aerusurfiks. Kõik, mida sul aerusurfi harrastamiseks tarvis on on aer ja laud. SUPiga võid sõita nii püsti, põlvili olles kui ka istudes. Soovi korral võid sellele kas või pikali heita.

SUP on mõnus viis, kuidas pärast pikka tööpäeva lõõgastuda aga see võib olla ka korralik treening. Aerulaual võib harrastada pilatest ning teha pikki matkasid. 

Kust laenutada?

Kuna SUP on viimasel ajal väga populaarseks saanud, siis saab seda ka päris paljudest kohtadest laenutada. Aerulaua saab endale rentida nii päris inimese käest kui ka automaadist.

Pirita

Kui tahad tunda end keset ürgset loodust, kus ümberringi kasvavad vesikupud ja sumisevad putukad, siis pole selleks paremat kohta kui Pirita jõgi.

Pirita jõele aerulauaga minek on imeline just seetõttu, et saate alustada Tallinnast ning tunda, kuidas vaid paari aerutõmbega olete metsikus looduses. Ära unusta ka päikesekreemi ja putukatõrjevahendit, muidu võib metsik loodus üsna kiirelt tüütuks muutuda.

Igaljuhul on Pirita ürgorg tõeliselt maaliline koht, kus pärast tööpäeva lõppu üks mõnus tiir teha.

Laua võid laenutada näiteks Pirita Surfiklubist 15 € eest või broneerida automaadist äpis app.suppama.com

Stroomi

Kas tahaksid imelisel suveõhtul aerutada otse päikeseloojangusse?

Kui oled mere-inimene, siis tule Stroomi randa. See mõnus linnarand on ideaalne koht, kus jätta stress ja mure, minna aerulauaga merele, pärast istuda kohvikus ja sõita mööda valgustatud rattarada tagasi koju.

Aerulaua saab laenutada Stroomi surfiklubist, kus tund aega sõitu maksab 10 €.

Tartu

Kas oled kunagi kulgenud mööda Emajõge? Kui mitte, siis nüüd on viimane aeg asi ära proovida ning lisada oma fotoalbumisse pilte, mis polegi vaid ülikooli peahoone ja Raekoja plats.

SUP laud annab imelise võimaluse heita pilk meie ülikoolilinnale otse jõelt ja usu mind, Tartu paistab vee pealt tõepoolest teistsugune. 

Sõida Tartu kuulsate sildade alt läbi, naudi kauneid linnavaateid ja linnalähedast loodust. Eriliselt ilusaks muutub Emajõgi aga päikeseloojangu ajal, kui terve jõgi näib kui üle kullatud.

SUPLaud rent väljastab laua Tartus sulle sobivas kohas ning 3-6 tundi sõitu läheb maksma 20 €.

Rummu

Allikas: Paekalda Puhkekeskus, Puhka Eestis

Rummu karjäär on kindlasti üks omapäraseimaid inimtekkelisi maastikke Eestis. Keset meie muidu lamedat maad kõrgub uhke tuhamägi ning endisest kaevandusekarjäärist on saanud imeliselt sinise veega järv.

Aga mis kõige parem — ka Rummu karjääris saab nautida aerulauaga sõitmist. SUP lauaga saab sinikasrohelisel veel uppunud hoonete kohal sõita 30 € eest tunnis.

Kus käia oma lauaga sõitmas?

Kui sul on laud olemas võid selle kasvõi oma kodukoha veekogu kaldalt vette lükata. On aga teatud kohad Eestimaal, kus aerulauaga sõitmine on kohe erakordselt eriline elamus.

Üks selliseid kohti on kahtlemata Emajõe-Suursoo ning kogenud aerulauasõitjad ütlevad, et Emajõelt lisajõgede labürinti keerates naudid sa aerulauasõitu veel hoopis rohkem kui Emajõel, kus liiklus on täitsa tihe.

Emajõe-Suursoos tekib tunne nagu oleksid raamatus “Kus laulavad langustid”. Oled looduse rüpes, siin pole teisi inimesi, siia ei kostu müra, kohati puudub levi ning on võimalus näha kotkaid.

Teine koht, mida soovitame SUPiga avastada on Ahja jõgi. Tegu on ühe Lõuna-Eesti ürgsema ja maalilisema jõega.

SUP laual avaneb sulle imeline vaade liivakivipaljanditele, taevaskodadele ja koobastele. Siiski võiks siia sõitma tulla juba mõningase kogemusega inimene, sest jõgi pakub ka natuke närvikõdi. Nimelt tuleb ette ka veelanguseid ja kärestikke. Pange selga sportlikud riided ning olge valmis nii linnulauluks kui jõele langenud puude alt läbisõiduks.

Ohutus

Omal käel SUP lauaga sõitma minnes olge ettevaatlik maatuulega, mis võib SUP laua kaldalt kaugele eemale viia. Algajad võiksid olla ettevaatlikud ning minna merele vaid tuuletul päeval. Pane selga päästevest ning kinnita end ohutusnööriga laua külge. Kõige targem on alguses sõita spetsiaalsel surfialal või siseveekogudel. 

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga