Tuurita Eestimaa mõisates

Ja see juhtuski! Uskumatu, kas pole? Paks lumi, külm ilm ja igavene talv on viimaks ometi läbi saanud. Puud on rohelised ja maapõuest tärkavad kevadlilled. Nüüd tahaks kohe kõike seda ilu kaema minna. Miks mitte võtta ette tuur Eestimaa mõisates?

Mõisad pakuvad kõigile midagi. Aiandushuvilist veetlevad mõisapargid ja lilleilu, ajaloohuviline saab palju põnevat infot mõisate ajaloost, arhitektuurifänni vaimustavad erinevad stiilid ning lapsed kuulavad põnevusega erinevaid judinaid tekitavaid legende ja õuduslugusid.

Ja kui sinu suurim soov on lihtsalt mõisaterrassil kohvi juua ja õhtust süüa või spaas mõnuleda, siis on see võimalik ka mõisates.

Mõned mõisahuvilised võtavad ühe päeva või nädalavahetuse ja käivad läbi nii palju mõisasid, kui jõuavad. Aga sa võid teha ka nii, et külastad igal nädalavahetusel ühte mõisa. Panime siinkohal kokku nimekirja Eestimaa kõige huvitavamatest mõisatest.

Saka: mõis pankrannikul

Saka mõis

Saka Mõis Ida-Virumaal on fantastiline paik külastamiseks neile, keda huvitab ajalugu ja arhitektuur, kuid ka neile, kes naudivad Põhja-Eesti ranniku dramaatilist maastikku.

Neoklassitsistlikus stiilis mõisahoone ja mõisapark on tervenisti taastatud. Pargiteed pakuvad külastajatele kauneid vaateid ning pargist viib trepp alla otse mereranda.

Mõisas saab ööbida, einestada restoranis ning mõnuleda valgusküllases spaas.

Kirna: parim koht lillepiltideks

Kirna mõisa tulbid. Allikas: Urmas Vilisoo, Puhka Eestis

Kirna mõis näeb välja tõeliselt kuninglik. Astudes sisse, tekib tunne, justkui oleksid tegelane mõnes ajaloolises filmis, kuid see pole kõik, mida sellel klassitsistlikul hoonel meile pakkuda on.

Nimelt tunnetavad nii mõnedki külastajad paiga võlujõudu ja müstilist tervendavat energiat. Nii tullaksegi siia nii lähedalt kui kaugelt end tervendama ja istuma erilise väega pargipinkidel. Kas need ka aitavad, seda me ei tea. Peate ise järgi proovima. 

Kõige suurem põhjus Kirna mõisa külastamiseks on aga selle imelised tulbiväljad. Just praegu õitsevad pargis 300 000 tulpi, pakkudes tõelist värvide ja tulbisortide pillerkaart.

Vihula: mõisaromantika rahvuspargis

Romantiline nädalalõpp Vihula mõisas.

Kas tahaksid sel kevadel teha oma kallimale ühe romantilise žesti? Ei, selleks, et väljendada armastust, ei pea oma kallimat Seišellidele viima. Ka Eestis on võrratult kauneid kohti romantiliseks nädalavahetuseks.

Üks selliseid imepäraseid paiku on Vihula Mõis. Siin ootab sind luksuslik hotell, restoran ja spaa. Hotell on pärjatud tiitliga “Parim ajalooline hotell Euroopas 2020”.

Tulge ja imetlege koos seda 16. sajandist pärit tervikuna säilinud mõisakompleksi oma kitsaste treppide, originaalsete laudpõrandate ja paksude paekiviseintega. Ehkki tegu on ajaloolise hoonega, on siin siiski tagatud ka kõik kaasaegsed mugavused. 

Kes siis ei unistaks õhtusöögist ballisaalis? Jah, kuulsite õigesti, Vihula Mõisa restoran asub tõepoolest päris ehtsas ballisaalis. Kusjuures algse plaani kohaselt ei pidanudki Vihulasse ballisaali tulema, kuid kui kunagise mõisaomaniku tütar abielluma hakkas, tuli see peo tarvis siiski valmis ehitada.

Ilusa ilmaga on siin imeline matkata või hoopis laenutada ratas ja sõita randa. Mõisa territooriumil asub ka romantiline tiik, millel saab näiteks paadisõitu teha. Kas kujutate ette midagi veel romantilisemat?

Alatskivi: Eesti oma Disney loss

Alatskivi loss Allikas: Näljane Nelik, toolbox.estonia.ee, Puhka Eestis

Alatskivi Loss ei vajagi sõnu. See valgete tornikestega loss võtab külastaja sõnatuks. Teist nii uhket lossi Eestis ei leidu!

See Peipsiäärne loss on tõeliselt muinasjutuline nii seest kui väljast. Sees asub lossi ajaloole pühendatud muuseum, mis pakub hea võimaluse näha lossi kaunist interjööri.

 

Taagepera: kuninglikud elamused lossispaas

Taagepera loss

Lõuna-Eestis Taagepera lossis asub üks väga eriline spaa. Tegu on nimelt juugendstiilis lossispaaga. Lossispaa Wagenkülli saabudes on tunne, nagu oleksite tulnud puhkust veetma aastasse 1930.

Võimsa juugendstiilis lossi lasi siia ehitada parun Hugo von Stryk üle saja aasta tagasi. Tule ja hinga sisse ajaloolist miljööd ning veeda Taageperas luksuslik spaapuhkus.

Sagadi: vapustavad vaated

Ringtallide hoone Sagadi mõisas.

See imeline roosa mõis Lahemaal on fotograafide unelm. Kuhu sa ka oma kaamerat või telefoni ei suunaks, vaateid pakub Sagadi Mõis ja seda ümbritsev park kümneid ja kümneid.

500-aasta vanune mõisakompleks on imeline paik romantilise puhkuse veetmiseks. Hotell on ehitatud endisesse ringtallide hoonesse, kus külastajaid ootab 28 hubast tuba. Endises valitsejamajas tegutseb aga hostel.

Mõisahotellis saab nautida nii jääkeldri sauna, tünnisauna kui ka Soome sauna ning restoranis pakutakse metsaande ja ulukiliha. 

Padise: ajalooline elegants ja keskaegsed varemed

Elegantne Karl Adolfi tuba

Padise Mõisa spaa hotell on koht, mis ei jäta ühtki ajaloohuvilist külmaks. Nimelt asub 18. sajandist pärit barrokkhoone otse 14. sajandil ehitatud Padise kloostri varemete kõrval. Nii et avastamist on siin küll ja veel.

Kui Padise kloostri maa-alused käigud läbi käidud, siis on aeg asuda nautima Padise Mõisa spaa hotelli.

Pole midagi mõnusamat kui veeta nädalavahetus kauni looduse keskel maitsekalt sisustatud ajaloolises toas ning einestada väliterrassil vaatega otse kloostrivaremetele.

Külastajaid ootab ka +18 butiikspaa ning isegi siin, basseinis mõnuledes, olete otse ajalooliste võlvide all.

Pokardi: luksus Lõuna-Eestis

Kaunis The Manor Sports & Spa Pokardi mõisas. Autor: Kristi Vaikmets, Puhka Eestis

Tõrva külje all asuvas Pokardi mõisas avas hiljuti uksed luksuslik hotell The Manor Sports & Spa. Hoone, mis seisis aastaid elamiskõlbmatuna, restaureeris Küproselt päris ettevõtja, kes muutis lagunenud mõisahoone kauniks hotelliks.

Ürgse looduse rüpes asuvas villas on 14 magamistuba, luksuslik söögituba, kaminatuba ning spaa. Sporti saab teha jõusaalis või tenniseväljakul.

Suveõhtutel saab einestada ürgorule avaneval imekaunil terrassil. Villa tube eraldi välja ei üürita, küll aga saab üürida pool, või terve mõisa suuremateks üritusteks nagu sünnipäevad ja pulmad.

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga