Muuseumid, kus võid veeta kasvõi terve päeva

Kas tuju on ära, sest sul on puhkus ja taevast kallab vihma? See tunne on tuttav meile kõigile, kuid hotellitoas nukrutsemisel või läbimärjaks saamisel pole ka mõtet. Kõige parem on halva ilma korral leida tubane tegevus, olgu selleks siis kohaliku kohvikukultuuriga tutvumine, šoppamine või spaas mõnulemine. Kuid on veel üks tegevus, mis pakub pinget ja avastamisrõõmu — selleks tegevuseks on muuseumide külastamine. 

Oleme välja valinud mõned põnevad muuseumid, kus saad soovi korral veeta kasvõi terve päeva.

ERM — interaktiivne avastusretk läbi ajaloo

ERMis jätkub avastamisrõõmu tundideks

Eesti suurimasse muuseumisse on lihtne end kasvõi terveks päevaks unustada. Püsinäitusel “Kohtumised” saab külastaja aimu eestlaste argipäevast läbi ajaloo ning soome-ugri rahvaste kohta saab teadmisi ammutada püsiväljapanekul “Uurali kaja”. See Tartus asuv muuseum on tõeline maiuspala nii tõsisele ajaloohuvilisele kui ka lastele. Paljud eksponaadid on interaktiivsed ning mõningaid asju saab katsuda ja neil ka ronida. Lisaks imelisele rahvariiete väljapanekule saab külastaja aimu ka lähiajaloost — näiteks näha arvutit ja tooli, mida kasutati Skype’i loomiseks.

Teaduskeskus AHHAA — hästi veedetud aeg nii suurele kui väiksele teadushuvilisele

Tartu peidab endas veel üht põnevat muuseumi nimelt Baltimaade suurimat teaduskeskust AHHAA. Kuid isegi kui reaal- ja loodusained polnud koolis su lemmikud, siis ära muretse. Bioloogia, keemia ja füüsika on siin seletatud lihtsalt ja lõbusalt. 

Õpi tundma universumi saladusi planetaariumis, sõida jalgrattaga köiel, uuri inimkeha sisemust ning tunne, kuidas alkoholiga liialdanud inimesel põrand jalge all kõigub. 

Paljusid asju saab katsuda ja kogeda. Muuseum on tõeline hitt laste ja perede hulgas, kuid väga äge on seda avastada ka koos sõpradega.

Õpi tundma kunstiajalugu KUMUs

Kui sulle meeldib joonistada või oled alati tahtnud õppida maalima, siis on hea mõte külastada Tallinnat ja tutvuda varasemalt tehtud kunstiteostega. KUMU annab sulle ülevaade kuidas muutusid teemad ja stiilid kunstis 18 sajandist kuni eelmise sajandi lõpuni.

KUMU annab hea võimaluse viia end kurssi Eesti kunstiga, nii et kui satud järgmine kord oma kunsti koguva tuttavaga rääkima, tead juba missugused tööd on ühe või teise kuulsa nime taga. 

Vii kaaslane kohtingule Fotografiskasse

Vii kaaslane kohtingule fotomuuseumisse.

Kas sulle meeldib pilte teha ning fotograafe Instagrammis  jälgida? Kui nii, siis ei tohiks sa Tallinna külastades vahele jätta Fotografiska muuseumit. Fotografiska asub kõikide hipsterite ja muidu moodsate inimeste linnaosas Telliskivis, kus pole puudust raamatu ja disainipoodidest, põnevatest söögikohtadest ning kirevast ööelust.

Fotografiska on muuseum, kus saad kunsti tõeliselt nautida. Näiteks, kui soovid, võid osta näituse vaatamiseks klaasikese valget veini. Muuseum on suurepärane koht, kuhu viia kaaslane kohtingule. Ära unusta reserveerida lauda katuserestoranis, et nautida õhtusööki koos kauni vaatega Tallinna vanalinnale.

Pillimuuseum rõõmustab muusikahuvilisi

Ka alevikud pakuvad põnevaid muuseumielamusi. Näiteks Elva vallas asuvas Rõngu alevikus võib külastada Pillimuuseumit, kus on eksponeeritud üle 3000 eksponaadi. Uudistada saab nii pille, kui erinevatest ajastutest pärit kõlareid, mikrofone, pillivõimendeid ja efektiblokke. Kindlasti on siin palju põnevust ja elevust igale pillimängijale, muusikasõbrale ja bändimehele. Põnev on näha ka seda, kuidas muusika kuulamine on aegade jooksul on muutunud. Muuseumist leiab kõiksuguseid huvitavaid vidinaid, mille abil meie vanemad ja vanavanemad muusikat kuulasid näiteks plaadimängijaid ja lintmakke.

Laste lemmik Miiamilla muuseum

Kadrioru pargi vanade puude varjus asub tore värviline torniga maja. See laste paradiisiks ristitud koht on Miiamilla lastemuuseum. Miiamilla muuseum sobib hästi peredele, kus on kasvamas väiksed lapsed, sest siin pole mängudel lõppu. Eriti meeldib lastele mängida erinevaid rollimänge nagu söögitegemine, postkontor, rätsep, fotograaf ja suusataja. Mänguasjad on kõik tehtud keskkonnasõbralikest materjalidest ning lapsed saavad loomulikult kõike katsuda ja kõigega mängida.

Vanaaegsed rattad jalgrattamuuseumis

Kõigil, kes vähegi rattasõitu armastavad, tasuks sammud seada Paide lähedale Väätsale, kus asub omanäoline muuseum—Eesti jalgrattamuuseum. Muuseumist leiab üle 150 ajaloolise ratta. Väljapaneku põhirõhk on aastatel 1920 ja 1930, mida nimetatakse Eesti jalgrattasõidu kuldajaks, kuna siis oli Eestis olemas ka oma rattatööstus.

Jalgrattamuuseum on avatud kuni septembri lõpuni reedeti, laupäeviti ja pühapäeviti. Talvel saab muuseumit külastada vaid eelneval kokkuleppel. 

Saa aimu politsei tööst Politseimuuseumis

Rakveret külastades tasuks ära käia lahedas kogupere teemapargis Eesti Politseimuuseumis, kus saab teada palju uut ja põnevat politseiniku elukutse kohta. Mõõda oma reaktsiooni autoroolis, proovi selga politsei varustust, võta sõrmejälgi, kehastu eriüksuslaseks või uurimislabori spetsialistiks. Lastele mõeldes on muuseumis olemas ka eraldi Lastemuuseum, kus saab mängida detektiivimänge. Täiskasvanud võivad samal ajal kehastuda superkangelasteks läbides laseritega kaitstud koridori või proovida täppislaskmist liikuvast autost.

Lennusadam meelitab allveelaevaga

Lennusadama näol on tegu ühe Põhjamaade uhkeima meremuuseumiga. Sisenedes neisse endistesse vesilennuki angaaridesse tekib tunne justkui astuksid uude ja põnevasse maailma. Uudistamist väärivad kindla peale allveelaev Lembitu, aurik- jäämurdja Suur Tõll. Meeldejäävaks elamuseks on allveelaeva seestpoolt nägemine ning mõtisklemine, kuidas neisse kitsastesse tingimustesse terve meeskond küll ära mahtus. Muuseum pakub ühtviisi palju põnevust nii lastele kui ka nende vanematele ja vanavanematele.

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga